لیسینینگ آیلتس

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 5 تیر 1402
بازدید:

مهارت شنیداری یکی از چهار غول آزمون آیلتس است. اولین قسمت آزمون آیلتس همین لیسینینگ یا مهارت شنیداری است. هیچکدام از این چهار قسمت به نحوی نیست که بتوان آن را ندید بگیریم. آزمون آیلتس همچون آزمون های دیگر نیست که یک بخش را کامل فراموش کنیم و نمره آن صفر باشد. اختلال در هر کدام از آنها بقیه سیستم و نمره کلی ما را کم می کند.

آزمون آیلتس به نحوی طراحی شده است که مهارت شنیداری ما در ابتدای امر است. شما پس از پایان لیسینینگ به سراغ دیگر بخش ها می رویم. تقویت لیسینیگ برای آزمون آیلتس باید با برنامه و کاملا اصولی جلو رود.

چهارچوب لیسینینگ آیلتس

مهارت شنیداری در آیلتس در چهار قسمت برگزار می شود. در هر بخش یک فایل پخش می شود. با توجه به فایل باید به سوالات هر بخش پاسخگو باشید. هر بخش دارای سوالات مخصوص خود می باشد. به طور کلی قسمت اول یعنی دو بخش اول به موضوعات روزمره و قسمت دوم شامل دو بخش پایانی بیشتر آکادمیک و دانشگاهی است.

بخش اول یک مکالمه دو نفره است. در این مکالمه دو نفر پیرو یک موضوع عادی و روزمره است. لیسینینگ آیلتس از سطح آسان به سخت ترین برنامه ریزی می شود. در بخش آخر شما یک مونولوگ سخنرانی مانند پیرو یک موضوع آکادمیک را گوش می کنید. دو بخش انتهایی شامل موضوعات آموزشی و تحقیقاتی می شوند.

توجه به این نکته ضروری است که فایل ها تنها یک بار برای شما پخش می شوند. این فایل ها ممکن است دارای لهجه های گوناگونی باشد. تنها شامل لهجه امریکن یا بیریتش نمی شوند. این فایل ها دارای لهجه های گوناگون امریکن، بیریتیش، اسکاتیش، استرالیایی می شوند.

سوالات این بخش 40 عدد است. شما حدود 30 +10 دقیقه زمان برای پاسخگویی دارید. 30 دقیقه برای پاسخگویی به سوال ها و 10 دقیقه برای انتقال دادن جواب ها به پاسخنامه است. سوال ها به ترتیب فایل های پخش شده می باشند. شما در این بخش با 4 دسته سوال ده تایی برخورد می کنید. در واقع هر فایل دارای 10 سوال است.

نمره لیسینینگ آیلتس

لیسینینگ آیلتس دارای 40 سوال است. هر سوال یک نمره دارد. پاسخ غلط نمره منفی نخواهد داشت. فقط توجه داشته باشید پاسخ های شما دارای غلط املایی یا گرامری نباشد. اگر غلط املایی یا گرامری داشته باشید نمره آن سوال کسر می شود. نمره این 40 سوال درصد گیری می شود و نمره ای بین 0 الی 9 دریافت می کنید. با بخش های دیگر جمع شده و میانگین بخش لیسینینگ با دیگر بخش ها نمره نهایی شما را تشکیل می دهد.

روش های تقویت لیسینینگ آیلتس

یادگیری زبان انگلیسی و تقویت آن به صورت خودکار بر روی مهارت شنیداری ما اثرگذار است. لکن برای موفقیت در آزمون آیلتس نیاز است فراتر از این عمل کنیم. روش ها و کارهای متفاوتی برای بازدهی بالا در آزمون آیلتس موجود است. تقویت لیسینینگ کمی سخت تر سایر سطوح است. علت این سختی شفاهی و روی کاغذ نبودن لیسینینگ است.

افزایش ساعت گوش کردن به انگلیسی

شما باید این مهارت شنیداری را از طریق گوش کردن بالا ببرید. این مهم راه های گوناگونی دارد. می توانید از طریق اخبار، پادکست ها، یوتیوب، فیلم، سریال و غیره این گوش کردن به زبان انگلیسی را افزایش دهید. با این کار گوش کردن به زبانی غیر از زبان مادری برای شما امری عادی و راحت می شود.

از بین بردن نقاط ضعف

قرار گرفتن در مسیر شما را با راه و چاه آشنا می کند. گذشت زمان به شما نشان می دهد که در کدام نقاط ضعف دارید. با پیدا کردن این ضعف ها و کار بر روی آنها بازدهی شما بالاتر می رود. همانطور که ذکر شد غلط های املایی و گرامری اثر منفی روی نمره ما دارند. گاهی اشکالات ما خارج از لیسینینگ به ما ضربه می زند. فلذا بهتر است این نقطه ضعف های مهم را از راه برداریم.

لیسینینگ آیلتس در تمامی آزمون ها به یک شکل است. در لیسینینگ جنرال و آکادمیک تفاوتی وجود ندارد. این بدان معنا است که شما باید به هر نحوی این مهم را خود تقویت کنید. مهارت شنیداری شما در هر دو آزمون باید در یک سطح قابل قبولی باشد. در این مقاله آنچه برای لیسینینگ آیلتس ضروری بود را برای شما گفتیم.

برای اطلاعات بیشتر ، خرید کتاب های آموزشی و غیره میتوانید از سایت گالری کتاب آوا دیدن فرمایید .

برچسب‌ها:

آژانس تبلیغاتی فر

دیدگاه‌ها