اثرات کتابخوانی

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 13 مرداد 1402
بازدید:
اثرات کتابخوانی - گالری آواگستر

کتاب و کتابخوانی یکی از مهم ترین مسائل مغفول در کشور ما است. متاسفانه اثرات کتابخوانی آنطور که باید برای ما روشن نشده. کتابخوانی یک خصلت همه پسند در کشور ولی در کمتر کسی دیده می شود. بیشتر کسانی که همواره در حال مطالعه هستند از زمان کودکی شروع به مطالعه کردند.

شروع کتابخوانی

شروع کتابخوانی همواره از کودکی است. کودکان در واقع تقلیدی و یا ضدتقلیدی از والدین خود می باشند. کودکان در سنین کم به خوبی اطراف و اطرافیان خود را نظاره و تقلید می کنند. اگر رفتارهای شما از منظر آنها پسندیده باشد، تقلید می کنند.  اگر این رفتارهای شما به آنها آسیب رساند به ضد تقلید آنها می رسند.

معمولا والدینی که مشغول به کارهایی نظیر تدریس و یا هر شغلی که مربوط به آموزش است فرزندانی کتابخوان تر دارند. همانطور که ذکر شد کودکان رفتار والدین را تقلید می کنند. اگر خود شما اهل مطالعه نیستید انتظار اینکه فرزندی کتابخوان داشته باشید کمی بعید است. وقتی خود شما با کتاب هم نشین نیستید این انتظار از کودک کمی نابه جا است.

کتابخوانی - گالری آواگستر

 

فواید کتابخوانی

کتابخوانی و مطالعه بسیار زیاد مدح می شود اما تنها مدح می شود و توضیحی از واقعیت ماجرا داده نمی شود. اهل مطالعه بودن و هم نشینی با کتاب اثرات پایان ناپذیری بر زندگی شما دارد. به تعدادی از اثرات کتابخوانی اشاره می کنیم.

1.تقویت نقاط ضعف

از اثرات کتابخوانی می توان به پررنگ کردن نقاط کمرنگ شما اشاره کرد و علاوه بر آن می تواند بر روی بهبود حافظه و یا کم کاری یکی از نیم کره های مغزی شما نیز کمک کند. کتابخوانی می تواند باعث تقویت قوه تخیل و بهبود حافظه تصویری شما نیز شود. این اصل از سنین پایه باعث تقویت هرچه بیشتر قوه تخیل کودک شما می شود.

2.تقویت نوشتن

خواندن اثر مستقیمی بر روی نوشتار شما دارد. بهترین نویسنده ها کتابخوان ترین انسان ها هستند. با خواندن اثرات مختلف شما می توانید به قلم خود سر و شکل دهید. بدون خواندن کلاسیک های هر زمینه ای شما نمی توانید صاحب قلم شوید. خواندن برای یک نویسنده خوب هم شرط لازم و هم شرط کافی است.

اثرات نوشتن - گالری آواگستر

3.بالا رفتن تمرکز

یکی از مشکلات محصلین و دانشجویان همین نداشتن تمرکز است. یکی از نقاطی که با شروع کتابخوانی در ما تقویت می شود همین بالا رفتن دقت و تمرکز است. این یکی از معمول ترین شکایت محصلین و دانشجویان است که با خواندن و جلو رفتن از صفحات قبلی چیزی به یاد نمی آورند. این همان نداشتن دقت و تمرکز است.

4.بهبود ارتباط با دنیای اطراف

خواندن و نوشتنی که به دنبال آن می آید، شما را با ناشناخته های زیادی آشنا خواهد کرد. این دنیای مجهولات را برای شما کوچک و دنیای شما و دنیای ذهن شما را بزرگ می کند. اینها به تبع در ارتباط شما با انسان های دیگر و دنیای اطراف را بیشتر و کیفیت آن را بهبود می دهد.

5.بهبود سلامت ذهن

آشنایی با دنیای اطراف و فرهنگ های مختلف آگاهی شما را در دنیایی که در آن زندگی می کنید را بالا می برد. این آشنایی شما را از خرافات و اندیشه های مسموم دور می کند. بهترین و شاید مهم ترین اثر کتابخوانی همین مسئله است. شما متوجه می شوید که در دنیای حاضر هر علتی معلولی و هر معلولی علتی دارد.

6.کتابخوانی به مثابه یک تفریح

وقتی کتابخوانی در شما به یک عادت روزانه تبدیل شد. یک قدم فراتر این کار برای شما راهی برای فرار از دغدغه های روزمره و تفریحی برای پر کردن اوقات فراغت می شود.

اثرات کتابخوانی لیستی بلند بالا است. ما در این مجال تنها به تعداد محدود ولی مهم ترین ها اشاره کردیم. کتاب همچون آن شعر قدیمی و نوستالژیک دوران کودکی یار مهربان آدمی است. این ما آدمها هستیم که نسبت به او نامهربان هستیم. برای اطلاعات بیشتر ، خرید کتاب های آموزشگاهی و غیره میتوانید از سایت گالری کتاب آوا دیدن فرمایید .

 

برای اینکه بیشتر با فواید کتاب و کتابخوانی آشنا بشین حتماً مقاله های دیگر آواگستر رو مطالعه کنین.

برچسب‌ها:

آژانس تبلیغاتی فر

دیدگاه‌ها