آزمون PET چیست؟

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 1 مرداد 1402
بازدید: 91
آزمون PET چیست؟ - گالری آواگستر

آزمون PET مخفف عبارت Preliminary English Test یک آزمون بین المللی است. این آزمون از سوی موسسه کمبریج برگزار می شود. این آزمون نه آزمون چون آیلتس یا تافل بلکه یک آزمون سطح دوم و متوسط است. آزمون PET بر اساس تعیین سطح CEFR می باشد. در نهایت این آزمون یک مدرک سطح B1 یعنی Intermediate به شما داده می شود.

با داشتن مدرک این آزمون شما توانایی مهاجرت شغلی و سفر به کشور های انگلیسی زبان را دارا می شوید. به طور کلی در این آزمون مهارت های روزمره، مکالمات روزمره و توانایی انجام شغل های ساده(خارج از فضای آکادمیک) محک می شود.

نحوه برگزاری آزمون PET

آزمون PET به دو صورت حضوری و اینترنتی برگزار می شود. ترتیب و ساختار برگزاری آن را به صورت جزیی تر به شرح زیر است.

خواندن و نوشتن (Reading &Writing)

این آزمون شامل دو بخش اصلی است. در بخش اول که 90 دقیقه است دو مهارت خواندنReading)) و نوشتن(Writing)  شما آزموده می شود. در قسمت خواندن در پنج بخش به 35 سوال پاسخ می دهید. همچنین قسمت نوشتن تحت عنوان سه بخش به 7 سوال پاسخ می دهید. سوالات این قسمت به صورت درست و غلط و پرکردن جای خالی می باشد. این قسمت نصف نمره شما را شامل می شود.

گوش دادن(Listening)

در بخش گوش کردن یک فایل برای شما پخش می شود که می توانید دوبار هم به آن گوش دهید. در این قسمت شما 36 دقیقه وقت دارید که در چهار بخش به 25 سوال پاسخ دهید. زمانی برای انتقال جواب ها به پاسخنامه هم در نظر می گیرند. این قسمت هم 25 درصد از کل نمره شما را شامل می شود.

مکالمه(Speaking)

این قسمت هم در آزمون PET دقیقا 25 درصد از نمره کلی شما را شامل می شود. در این بخش زمان کلی شما 10 الی 12 دقیقه است. این قسمت چهار بخش و 25 سوال برای پاسخگویی دارد.

آزمون PET چه فایده ای دارد؟

این آزمون نشان میدهد شما توانایی های لازم برای شغل های اداری و تجاری را دارا هستید. در واقع این یک آزمون متوسط است که توانایی شما در موقعیت های معمول و متوسط روزمره محک می زند. اگر به دنبال مهاجرت کاری هستید مدرک آزمون PET روزمه شما را بهتر می کند. این آزمون مورد قبول بسیاری از کارفرمایان در کشور های خارجی می باشد.

ساختار نمره در آزمون PET

آزمون PET از ابتدا ساختار نمره دهی مخصوص خود را داشت. از 2016 موسسه کمبریج سیستم نمره دهی یکسانی برای آزمون های خود اتخاذ کرد. در این سیستم نمره دهی جدید آزمون PET نمره ای بین 120 تا 170 دارد. کسانی که نمره ای بالاتر از 140 دریافت کنند به منزله قبولی در آزمون است. با این نمره مدرک B1 از سطح بندی CEFR به شما می دهند. اگر نمره شما بالاتر از 160 باشد مدرک شما B2 می باشد.

نحوه شرکت در آزمون PET

آزمون PET همچون دیگر آزمون ها به دلیل نداشتن نمایندگی موسسه کمبریج در ایران و تحریم های همه جانبه در ایران برگزار نمی شود. شما برای شرکت در این آزمون به یکی از کشور های همسایه سفر کنید. پیش تر از طریق سایت موسسه کمبریج و آزمون PET محل های برگزاری آزمون را بررسی و مناسب ترین را انتخاب کنید.

هزینه آزمون PET

هزینه شرکت در آزمون PET چیزی بین حدود 130 یورو می باشد که با توجه به متغیر بودن نرخ ارز در کشور ما هر روز می تواند متفاوت باشد. در صورت ثبت نام لحظه آخری برای شرکت در آزمون باید هزینه ای مازاد بر 130 یورو پرداخت کنید. البته اینکه هزینه سفر به کشور خارجی برای متقاضیان ایرانی یک هزینه اضافه دیگر نیز می باشد.

اعتبار مدرک PET

این آزمون به صورت مداوم و هر ساله برگزار می شود. تعداد متقاضیان این آزمون هر سال بیشتر می شود. بهتر است پیش از ثبت نام و آمادگی برای آزمون قبولی آن از سوی سازمان و نهاد مدنظر را بررسی کنید. این آزمون معتبرترین و اولین آزمون بین المللی در سطح زبان انگلیسی نمی باشد ولی موارد کاربرد و استفاده بسیاری نیز دارد.

این آزمون یکی از کاربردی ترین آزمون های جهانی است که از سوی یک موسسه برتر یعنی کمبریج برگزار می شود. لازمه ها و آنچه در وهله اول باید در مورد آن دانست در این مقاله بررسی شد. منابع و نحوه گرفتن نمرات بالا چیزی است که در تحقیقات و بررسی های بیشتر مشخص می شود.برای اطلاعات بیشتر ، خرید کتاب های آموزشی و غیره میتوانید از سایت گالری کتاب آوا دیدن فرمایید .

 

برچسب‌ها:

آژانس تبلیغاتی فر

دیدگاه‌ها