آزمون GRE چیست؟

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 1 خرداد 1402
بازدید:
آزمون GRE چیست؟ - گالری کتاب آواگستر

آزمون GRE(Graduate Record Examination) یک آزمون بین المللی برای سنجش مهارت های زبانی در کنار مهارت های شغلی است. این آزمون از سه بخش بزرگ تشکیل می شود. این سه بخش شامل مهارت های ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی می شود.

این آزمون سختی های خاص خود را دارد. در قسمت ریاضی شامل حد، مشتق، احتمالات  و موارد این چنینی است. مباحث سخت و پیچیده ریاضی را در بر نمی گیرد. سختی جایی شروع می شود که شما باید جواب هایی تحلیلی به زبان انگلیسی بنویسید.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE دارای دو مدل مختلف است. این دو نوع یکی GRE General و دیگری GRE Subject است. این آزمون ها در نحوه برگزاری و محتوای آزمون تفاوت هایی دارند. یکی از تفاوت های عمده این دو آزمون نحوه محاسبه نمره منفی بود. در آزمون general پاسخ های غلط ما شامل نمره منفی نمی شود. حال اینکه در آزمون subject به ازای هر چهار پاسخ غلط یکی از جواب های درست شما بی اثر می شد. البته از سال 2017 نمره منفی از آزمون subject  نیز حذف شد.

نحوه برگزاری آزمون GRE

آزمون GRE در سه بخش کلی برگزار می شود. این سه بخش شامل موارد زیر می شود:

1.استدلال کمی و ریاضیات(Quantitative)

2.استدلال کیفی و درک زبانی(Verbal)

3.بخش نوشتاری تحلیلی (Analytical Writing)

این آزمون به صورت کاغذی(PBT) و کامپیوتری(CBT) برگزار می شود. البته در ایران این آزمون بیشتر به صورت کامپیوتری برگزار می شود.

بخش Quantitative

این قسمت بیشترین نمره شما را شامل می شود. بین 130 الی 170 نمره شما در این بخش است. این قسمت دارای دو سری سوال است که هر کدام دارای 20 سوال می باشد.  زمان پاسخگویی به هر بخش چیزی حدود 35 دقیقه می باشد.

 

 

بخش Verbal

این بخش نیز دارای بخش زیادی از نمره شماست. جمع نمرات دو بخش quantitative  و verbal همواره عددی بین 260 تا 340 است. این در حالی است که معتبر ترین دانشگاه های دنیا نمره ای حداقل 310 الی 320 از شما درخواست می کنند. شما در این بخش به دو سری سوال پاسخ می دهید. در هر بخش حدود 20 سوال طرح می شود. زمان پاسخ گویی شما به هر بخش چیزی حدود 30 دقیق می باشد.

بخش Analytical Writing

نمره این بخش به صورت جداگانه از دو بخش دیگر محاسبه می شود. شما در این قسمت در دو بخش 45 و 30 دقیقه ای باید تمامی مهارت های انشایی و writing خود را نشان دهید. در 45 دقیقه اول شما باید یک انشا در موضوعی مشخص بنویسید. در بخش دوم در 30 دقیقه باید متنی انتقادی بنویسید. شما در ابتدا یک متن را مطالعه می کنید. بعد از مطالعه متن باید یک متن در انتقاد و نقد آن بنویسید.

مدت اعتبار آزمون GRE

مدت اعتبار آزمون GRE برای هر دو نوع آن پنج سال است. این پنج سال از سوی موسسه ETS که برگزار کننده آزمون است، تعهد می شود. البته در برخی از موسسات و دانشگاه های خارجی این مدت پنج ساله را نمی پذیرند. شاید چهار و یا حتی گاهی سه سال برای این آزمون اعتبار قائل می شوند. بهترین حالت این است که شما قبل از آزمون از سوی سازمان و نهاد مربوطه از مدت اعتبار مدنظر آنها مطمئن شوید.

سعی ما بر آن بود که با این مقاله یک آشنایی حداقلی با آزمون GRE حاصل کنید. این آزمون، نحوه برگزاری و شیوه مطالعه آن دارای پیچیدگی خاص خود می باشد. برای موفقیت در آن باید تحقیق بیشتری از کم و کیف آن انجام بدهید.

برای اطلاعات بیشتر ، خرید کتاب های آموزشی و غیره میتوانید از سایت گالری کتاب آوا دیدن فرمایید .

برچسب‌ها:

آژانس تبلیغاتی فر

دیدگاه‌ها